În cadrul unei ediții speciale, moderate de analistul Bogdan Chirieac, a fost invitat avocatul Remus Borza care a explicat care sunt problemele actuale ale sistemului medical românesc. Există un deficit de medici dar un avem un surplus de asistenți și personal TESA spune acesta, prezentând cifrele.
Remus Borza: Suntem numărul unu în Europa la mortalitate cauzată de incidența bolilor cardiovasculare, de diabet, mortalitate infantilă, malpraxis. Malpraxis, adică ce spuneam, că te omoară cu zile infecții nosocomiale intraspitalicești.
245.000 de cadre medicale sunt în România. Din care medici sunt 45.000. 200.000 sunt asistente, brancardieri, ce-or mai fi, dar jumate personal TESA. Pentru că, vezi, constatăm că în multe județe cel mai mare angajator e spitalul județean. Acolo sunt foarte multe neveste, amante, pile.
Avem scheme gonflate și mortalitatea în România, să știți că nu a scăzut în ultimii 10 ani, când s-au triplat bugetele pentru sănătate.
Bogdan Chirieac: Domnule, dar sunteți la masă cu Bolojan la partid, că am uitat că sunteți și în șefia PNL-ului. De ce nu-i spuneți toate astea, domnule?
Remus Borza: Spun, să știți.
Și sănătatea anul ăsta ajunge la 105 miliarde de RON. Înseamnă 21 de miliarde de euro alocări. Vi se pare puțin? Banii nu sunt puțini.
Mortalitatea a crescut 700 de cazuri pe an în ultimii trei ani de zile, de la 1.500 de decese până în pandemie la peste 2.300 de decese, iată, cu peste 800, și continuă să crească mortalitatea în România, deși băgăm cu fiecare an mai mult.