Schimbare importantă în transport: Autobuzul 642 dispare, iar aceste linii vor fi suplimentate

Autobuzul 642 va fi scos din circulaţie, de la 1 aprilie, iar liniile 106, 196, 203, 216, 241, 253 şi 312 vor fi suplimentate, informează Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti - Ilfov (TPBI), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES.

"Începând cu data de 1 aprilie 2025, linia navetă de autobuz 642 va fi suspendată, ca urmare a solicitării reduse din partea călătorilor înregistrată pe acest traseu", precizează sursa citată.

Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti - Ilfov a decis ca autobuzele care circulau pe linia 642 (Vasile Parvan - Gara Basarab) să fie redistribuite pe unele linii unde există cerere de transport, precum 106, 196, 203, 216, 241, 253 şi 312. 

Continuă explorarea

Revelionul în comunism, "o sărbătoare televizată"

Înainte de 1989, de căderea comunismului, Revelionul era cel mai aşteptat moment al anului de toţi românii cu televizor acasă. Motivul ni l-a spus lector univ. dr. Alexandra Bardan. „Până...
05 ian 2026, 16:07

Există sau nu caii sălbatici de la Letea?

Potrivit guvernatorului ARBDD, animalele considerate sălbatice provin, în realitate, din abandonuri repetate, iar situația lor ridică probleme serioase de gestionare și responsabilitate...
08 feb 2026, 17:29

Pericolul legii majoratului digital

Dacă legea majoratului digital devine realitate, minorii ar putea fi opriţi de la accesarea oricărui tip de site web fără acord parental.
26 oct 2025, 20:11