
De ce au fost necesare comasările școlare. Clarificările ministrului Educației
Daniel David, ministrul Educației, a explicat că reorganizarea rețelei școlare și comasările nu sunt o noutate, ci se fac anual de către autoritățile locale și inspectorate.
"Comasările trebuiau făcute pentru că asigurau, de exemplu, posibilitatea de a crea mai ușor norme pentru profesori, norme care trebuiau mărite cu două ore. Dar, sigur, unele comasări s-au făcut pe repede-înainte. De aceea am spus că le monitorizăm și vedem dacă, în anul școlar viitor, le mai păstrăm în această formă sau nu.
Lumea trebuie să înțeleagă, în legătură cu comasările și reorganizarea rețelei școlare, că această reorganizare se face în fiecare an. Doar că, nefiind un conflict social atât de evident, multă lume nu afla despre ele. Nu este o noutate: în fiecare an, autoritățile locale, împreună cu inspectoratele, regândesc rețeaua școlară.
Un lucru foarte important este că propunerile sunt făcute de autoritățile locale, pentru că ele știu cel mai bine situația din teren. Dacă primăriile și inspectoratele județene se înțeleg, ministerul nici nu mai poate interveni, ci doar aprobă reorganizarea respectivă. Dacă nu se înțeleg, atunci ministerul intră în etapa de mediere.
Acesta este doar un exemplu de situație în care, pe fondul unei crize fiscal-bugetare, filtrul a fost totuși unul educațional, pentru a păstra niște repere OECD sau ale Uniunii Europene, inclusiv creșterea normei didactice cu două ore. În felul acesta, ne apropiem de media europeană: Franța are 20 de ore, Spania are 21, iar Irlanda chiar 22.
Dar, cu siguranță, dacă eram într-o situație de normalitate, aceasta nu ar fi reprezentat o prioritate pentru mine, ca ministru. Eu aveam raportul QX pe care voiam să-l implementez, iar comasările nu s-ar fi făcut pe repede-înainte. Rețeaua școlară trebuia reorganizată, OECD ne spune de ani de zile că avem o fragmentare prea mare, dar nu atât de brusc", a explicat Daniel David, ministrul Educației.