Pedepsele „bunicilor bandiţi” care au jefuit-o pe starleta americană Kim Kardashian au rămas definitive, după ce nici condamnaţii, nici Parchetul General din Franţa nu au făcut apel la sentinţele iniţiale, a dezvăluit marţi o sursă judiciară, citată de AFP.

Termenul pentru depunerea unui apel a expirat luni seară şi niciunul dintre cei opt condamnaţi nu a formulat un recurs. Acuzarea îşi anunţase luni intenţia de a nu face apel, o decizie care viza inclusiv cele două achitări pronunţate pe 23 mai de Curtea de Apel din Paris.

După patru săptămâni de audieri, Curtea de Apel a pronunţat pedepse clemente împotriva acuzaţilor, evitând întoarcerea în închisoare a acestor bărbaţi găsiţi vinovaţi de comiterea unui jaf cu prejudiciu record, ce a vizat bijuterii în valoare de 9 milioane de euro şi care s-a desfăşurat în capitala Franţei în noaptea de 2 spre 3 octombrie 2016 în timpul Săptămânii Modei de la Paris.

Sancţiunile sunt într-adevăr mai mici decât cele solicitate de avocatul general, care ceruse 10 ani de închisoare pentru principalii acuzaţi, dintre care doi au pătruns echipaţi cu arme de foc în hotelul în care era cazată starleta Kim Kardashian, pe care au ameninţat-o, au legat-o şi i-au pus un căluş.

„Pedepsele au fost gândite la distanţă de acest eveniment grav”, luând în considerare „timpul scurs de atunci” – nouă ani – şi starea de sănătate a principalilor protagonişti, care interzice din punct de vedere etic încarcerarea oricărei persoane”, a explicat preşedintele completului de judecată, David de Pas.

Patru bărbaţi au fost găsiţi vinovaţi de jefuirea şi sechestrarea vedetei americane, care are în prezent 356 de milioane de admiratori pe reţelele de socializare. Principalul acuzat, Aomar Ait Khedache, în vârstă de 69 de ani, a fost condamnat la opt ani de închisoare, dintre care cinci cu suspendare.

Pentru cei trei ani rămaşi de închisoare cu executare, Curtea de Apel a ordonat contopirea cu o altă pedeapsă, ceea ce înseamnă că acuzatul nu se va întoarce la închisoare.

Ceilalţi trei membri „operaţionali” ai jafului au primit şapte ani de închisoare, dintre care doi cu executare. Fiul lui Aomar Ait Khedache şi fosta lui parteneră de viaţă au primit un an de închisoare cu executare, respectiv patru ani de închisoare cu suspendare, în timp ce ultimii doi acuzaţi au fost condamnaţi pentru delicte conexe.

Kim Kardashian s-a declarat imediat „satisfăcută” de verdict şi a spus că doreşte „să întoarcă pagina” după acel incident. Pe 13 mai, ea a declarat în instanţă că a crezut „că urma să moară” în acea noapte, dar a acceptat totodată scuzele lui Aomar Ait Khedache.

„Vă iert”, chiar dacă „asta nu schimbă cu nimic traumatismul suferit”. „Cred în a doua şansă”, i-a spus, emoţionată, vedeta americană, care a anunţat că a obţinut o diplomă în studii de drept aproape în aceeaşi zi în care a fost anunţat verdictul.