David Popovici, medaliat cu aur şi bronz la JO2024, a explicat în cadrul evenimentului „Viaţa e a ta”, al cărui ambasador este, ce a învăţat la cursurile de conducere defensivă şi de ce acestea sunt importante pentru orice şofer.

„Mi-am luat permisul de conducere undeva la sfârşitul anului 2023 şi încă de atunci ai mei, care auziseră de cursul de conducere defensivă, insistau că trebuie să îl fac. Mi-au spus că trebuie, pentru că mă va ajuta să fiu un şofer mai bun, mai prudent, şi să previn accidente. Când mi-am terminat competiţiile, mi-am luat doi dintre cei mai buni prieteni şi am mers la Academia Titi Aur. Şi încă de când am terminat cursul şi m-am urcat în maşină am început să aplic din lucrurile învăţate. Deja ştiam că scaunul nu e aşezat bine, că volanul nu era fixat bine, că centura trebuia un pic altfel. De atunci am ştiut că sunt un şofer mai bun. Şi văzând cât de mare a fost impactul la mine, la prietenii mei şi la alte cunoştinţe care au mai făcut cursul, când am fost întrebat de Academie dacă vreau să mă asociez proiectului şi să dăm mai departe, am ştiut că asta trebuie să fac. Şi iată-ne că acum promovăm siguranţa rutieră. Mă bucur că pot fi o voce care dă mai departe tot ceea ce face Academia”, a declarat David Popovici.

„Eu am avut un instructor foarte bun la şcoala de şoferi. Aşa simt eu, că am învăţat foarte multe de la el. Dar odată ce am ajuns la cursul de conducere defensivă, mi-am dat seama că sunt multe evenimente din viaţa reală pe care nu ai cum să le experimentezi la şcoala de şoferi. Spre exemplu, frânare de urgenţă nu se face la şcoala de şoferi. Evitarea unui obstacol nu se face. Exerciţii cu maşini pregătite special la fel, nu se fac. Am învăţat foarte multe şi am plecat de acolo un şofer mai responsabil. Mie îmi place foarte mult să conduc, îmi plac maşinile poate mai exotice, aşa că acest curs a fost necesar înainte să îmi iau o maşină mai puternică. Deşi poate mi-aş fi dorit de la 18-19 ani să îmi iau o maşină mai puternică, prima mea maşină a fost una obişnuită. De când mi-am luat o maşină mai puternică, am fost de mai multe ori la Academie să învăţ şi mai multe lucruri”, a mai spus campionul olimpic.

Sfat pentru tinerii care conduc maşini puternice

„Fiecare tânăr îşi doreşte o maşină puternică. Fie că şi-o cumpără el, fie că i-o cumpără părinţii. Nu e nimic în neregulă cu asta. Cât timp respecţi maşina, ea te va respecta pe tine. Eu conduc prudent, conduc responsabil, pentru că atâta timp cât faci asta şi eşti un participant decent în trafic, vei fi ok, indiferent câţi cai sub capotă. Există mult teribilism în rândul tuturor şoferilor, dar în special în rândul tinerilor. Viaţa e foarte importantă”, a mai spus David Popovici.