Lista PSD-PNL de eligibili la europarlamentare are 20% femei. Ciolacu mută porțile în timpul jocului: 30%

Reprezentarea femeilor este încă deficitară când vine vorba de lista pentru europarlamentare. Din 20 de candidați eligibili desemnați de PSD-PNL, doar patru dintre aceștia sunt femei. La depunerea semnăturilor, cei doi președinți de partid au abordat subiectul, după întrebările din partea jurnaliștilor.

S-a discutat de 30%, dar teritoriul a desemnat câte două doamne de partid

„De fiecare dată s-a discutat acest subiect. Pentru problema egalității de gen pentru listele europarlamentare, parlamentare, de ce nu pentru candidații la locale, s-a discutat de un anumit prag, să ajungem la 30%. A fost un angajament discutat pentru fiecare dintre noi. Am reușit pentru prima dată să realizăm acest obiectiv în Guvernul actual. Ceea ce s-a petrecut la listele pe care le-ați văzut este clar că față de data trecută avem o creștere.

Creșterea nu este cea pe care ne-am dori-o, dar s-a făcut un pas înainte. Acestea au fost propunerile venite de la fiecare filială, de la filială s-a ajuns la regiune și în final lista este cea pe care o vedem cu toții. Am reușit să venim fiecare partid cu câte două doamne pe locurile eligibile”, a răspuns Nicolae Ciucă.

Ciolacu: Care target?

„Am avut la un moment dat un Guvern fără nicio doamnă. Pe urmă, am făcut această coaliție de guvernare și am avut o singură doamnă. După ce am făcut rotația de prim-miniștri a venit și PSD cu mai multe doamne în Guvernul României.

Cu alte cuvinte, de fiecare dată ne-am completat unii pe alții. Același lucru l-am făcut și acum la lista de europarlamentare. Eu ce angajament mi-am luat în fața social-democraților europeni am îndeplinit. Lista are în acest moment o eligibilitate de doamne de 30%. La parlamentare o să susțin minimum 30%, avem acest lucru trecut și în statutul partidului”, a adăugat Marcel Ciolacu.

Contrazis de jurnalistul care a adresat întrebarea că 4 din 20 reprezintă 20%, premierul a adăugat: „Depinde unde aveți dvs. targetul. Avem targeturi diferite”.

Continuă explorarea

Prof. Cristian Pădure, la interviurile DC NEWS

Lector univ. dr. Cristian Pădure, de la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Universitatea București, vine la Interviurile DC News pentru a ne vorbi despre limba și cultura rromani, un...
25 sep 2025, 13:45