România şi Israel ar urma să deschidă noi colaborări pe zona de educaţie, anunţă Excelenţa Sa Lior Ben Dor, ambasadorul Israelului în România.

„Când vorbim despre cooperare în domeniul educaţiei, vorbim mai ales despre cooperare între universităţi. Eu m-am întâlnit cu cinci rectori din Universităţi diferite de aici. Am vorbit cu ei despre cooperarea deja existentă, dar şi despre cum putem face mai mult. Ei mi-au povestit cum sunt în contact direct şi zilnic cu investitori şi academicieni din Israel.

Când am întâmpinat delegaţia comercial-economică care a venit aici, le-am aranjat şi o întâlnire foarte importantă cu Universitatea Politehnică din Bucureşti. Resursa umană de aici din România e foarte importantă şi foarte puternică. E o bază pentru investiţiile care vin din Israel”, a declarat E.S. Lior Ben Dor.

„Poate ceva pentru ASE, pentru a învăţa studenţii români mai multe despre business, despre comerţ?”, a întrebat Bogdan Chirieac.

„Eu mă refer la ingineri, experţi în chimie, în tehnologie, în dezvoltarea de programe, şi aşa mai departe. E o bază foarte importantă pentru cooperarea mai mare între noi şi România”, a mai punctat Excelenţa Sa.