Părintele Luca a vorbit la Academia de Sănătate despre experienţele pacienţilor care intră în moarte clinică şi apoi îşi revin la viaţă. Acesta a spus care este legătura dintre religie şi ştiinţă în aceste cazuri, dar şi cum trebuie văzute aceste cazuri.

„Aceste experienţe sunt, cred, lăsate sau permise de către Dumnezeu pentru a ne întări, cred eu, credinţa. Deşi tot El spune: Este fericit cel ce nu va vedea şi va crede. Dar noi avem şi aceste mărturii ale celor care se întorc în urma unei absenţe din trupul acesta, se reîntorc prin revitalizarea tuturor funcţiilor. Ori, aceste experienţe arată, dacă vreţi, în mod văzut, mai degrabă decât nevăzut, faptul că Dumnezeu îşi exercită puterea creativă în lume în diferite moduri. Faptul că Dumnezeu învie morţii este mărturisit de însăşi Evanghelia lui Hristos. Iar episodul acesta al Învierii lui Lazăr, episodul de care eu sunt cel mai apropiat şi mai atras, arată acţiunea reziditoare a lui Dumnezeu care, ca şi oarecând pe Adam, îl rezideşte pe Lazăr şi îl scoală din morţi, iar Lazăr îşi duce viaţa ani buni după înviere şi după înălţarea lui Hristos la cer.

Experienţele acestea pe care le vedem sunt de luat aminte. Ele trebuie studiate cu foarte mare atenţie, fiind o sursă nu numai de informaţii ştiinţifice, dar şi un panaceu, cred eu, de care omul contemporan are nevoie pentru a-şi izgoni frica de moarte, care e de fapt frica de necunoscut. Este uneori salutar dacă reuşim să discutăm, să explorăm experienţele povestite de cei care le-au trăit”, a declarat părintele Luca la Academia de Sănătate.