Liberalul Marian Petrache este de părere că, pentru a face reformele cerute de Ilie Bolojan, atât PNL, cât şi PSD, trebuie să se reformeze intern prima dată, dar spune că nu vede partidele capabile de acest lucru.

„Mi-e greu să cred că partidele se gândesc la reformă. Faceţi o paralelă între discursurile de la Suceava ale liderilor politici, care mie mi s-au părut disperate, când le spuneau primarilor să aibă grijă, că vor veni unii să facă două tururi de scrutin, şi discursul lui Ion Raţiu, mi-a venit în minte, care definea chintesenţa democraţiei: să lupt până la ultima mea picătură de sânge ca tu să ai dreptul să nu fii de acord cu mine.

Vor continua în linia asta. Nu mi-am dat seama la început, ci mai târziu. Partidele politice şi-au prezervat puterea, prin două legi. Prima este alegerea primarilor într-un singur tur, iar a doua e cea cu subvenţia partidelor. Un partid aflat la putere cu 93% dintre primari mi-e greu să cred că poate fi mişcat din loc. Nu există nicio presiune din partea nimănui asupra lui. Dacă vă uitaţi, gradul de înlocuire al primarilor e undeva la 3-4%. Nu există nicio presiune pe primari. Pe ei există presiune când sunt 2 tururi de scrutin. Acum sunt primari aleşi cu 10%-15% din totalul populaţiei. Când primarul va simţi că are 2 tururi de scrutin de trecut, va fi mai atent la ce face în mandatul de 4 ani, dar şi care e relaţia lui cu cetăţenii. De aici pleacă tot. Un partid care are foarte mulţi primari are stabilitate şi e greu de detronat. Va avea parlamentari mai mulţi, va avea alte condiţii, va fi mult mai stabil.

Iar legat de finanţare, în 2024, PSD şi PNL au luat 85% din subvenţia dată partidelor, adică mai mult de 50 de milioane de euro. Conform legii. Păi care competiţie să fie egală?”, a declarat Marian Petrache la DC News TV.